Fagsjef Ynge Høvig i Frende Forsikring gir disse rådene:
Forebygg -Bruk gjerne sommeren til å forebygge vann- og frostskader i neste kuldeperiode og gjør boligen klar til å møte høststormene så godt det lar seg gjøre. Ofte er det enkle tiltak som skal til. Det andre rådet er å sjekke hva forsikringen dekker og om den bør endres. Er den god nok i forhold til dine behov til å møte uforutsette hendelser? Undersøk hvilke tilleggsdekninger som tilbys samt hvilke skader disse vil omfatte. Gå gjennom forsikringsavtalen og ta gjerne kontakt med en rådgiver der du har kjøpt forsikringen, sier han.
Følg med
-Følg med på værmeldinger. Er det meldt storm, flom etc – gjør det du kan for å sikre at skade ikke oppstår. Som forsikringstaker er man også pliktig til å gjøre det man kan for å unngå skader, som for eksempel:
- Påse at bygningsdeler ikke er løse.
- Sørg for at gjenstander med stort vindfang er godt forankret.
- Sommer er tid for hagemøbler. Påse at disse ikke står utsatt til dersom det er meldt sterk vind eller storm.
- Fjern duken fra trampolinen slik at den mister vindfang. Dersom mulig – fest trampolinen til bakken
- Påse at boligen er godt vedlikeholdt. Husk at erstatningen kan settes ned eller falle bort dersom skadens inntreden eller omfang helt eller delvis skyldes dårlig vedlikehold. Det samme gjelder ved svak konstruksjon og manglende tilsyn.
- Bygg under oppføring må sikres ekstra godt.
Begrens skadens omfang
Er man så uheldig at skaden allerede har oppstått, er det mye man kan gjøre for å begrense skadeomfanget:
- Ved vanninntrenging – sett større gjenstander på klosser. Mindre gjenstander bør flyttes til andre deler av bygningen.
- Lede bort vannet fra bygning dersom dette er mulig.
- Kontakt forsikringsselskapet raskt ved større vannskader hvor man trenger umiddelbar hjelp. Forsikringsselskapet har da mulighet til å sette i gang førstehjelp ved behov.
- Ta ut sikring i den etasjen/rommet som er berørt av vann
- Tøm bygning for vann.
- Sett på vifter om nødvendig.
Naturskader
Østlandet ble i juni rammet av flom. Flom regnes som en naturskade og gir rett til erstatning for huseiere som er forsikret. Som naturskade regnes:
- Storm, dvs. vindstyrke sterkere enn 20,8 m/sek (liten storm).
- Skred, dvs. utrasing av stein, jord, leire, snø, med mer.
- Flom, dvs. bekker, elver, sjøer (vassdrag) som går over sine bredder.
- Stormflo, flom som oppstår i kombinasjon mellom tidevann, lavtrykk og sterk vind.
- Jordskjelv, dvs. bevegelser i jordskorpen.
- Vulkanutbrudd, dvs. utflyting av vulkansk materiale.
Norge har i mange år vært forskånet for store naturskader. Av naturskader i Norge er det mest flom- og stormskader. Den forrige store flommen var på Østlandet i 1995 og forårsaket 6900 skader og rundt kr. 940 mill. i erstatninger. Nyttårsstormen på Nord-Vestlandet i 1992 ga 33 000 skader og kr. 1,3 milliarder i erstatninger.
Den norske naturskadeforsikringen er en lovpålagt forsikringsordning. Alle som tegner brannforsikring på eiendom og innbo har også en naturskadedekning. Alle bygninger og løsøre som forsikres mot brannskader blir automatisk også forsikret mot naturskade. Gjennom denne ordningen er du sikret erstatning ved naturskade som følge av skred, storm, flom, stormflo, jordskjelv og vulkanutbrudd.
Følgene av hard vinter ikke naturskade
Vi har bak oss en kald vinter. 2010 var et rekordår både når det gjelder tallet på vannskader og frostskader i Norge. Men følgene av en kald vinter regnes ikke som naturskade:
Skader som skyldes lynnedslag, frost, tele, tørke, nedbør, snøtyngde, isgang, dyr, insekt, sopp, råte og lignende er ikke ulykker som gir krav på erstatning som naturskade, fremgår det av reglene.
-Men her kan man også gjøre mye selv for å forebygge, påpeker fagsjef Ynge Høvig.
-Husk at naturskadeforsikringen har en lovbestemt egenandel på kr. 8 000. En skade kan derfor bli en dyr erfaring selv om forsikringen dekker det meste av den, sier Høvig.
Bilde øverst: I denne artikkelen får du tips om hva du kan gjøre for å redusere de økonomiske konsekvensene av skader som følge av naturkreftene. Bildet viser hvordan kraftig regnvær skapte oversvømmelse på Damsgård i Bergen i august 2007. Foto: Rune Berentsen, Bergens Tidende.