Utsikten - høyt og fritt

Onsdag 14. september 2011

Høyt og fritt med utsikt til Bergen by, Askøy og Øygarden ligger Sandvikshytten, eller Utsikten som den egentlig heter. Med små midler, men med desto større innsats, ble den reist i 1936. Sandviksguttenes forening er eier av hytten, mens Sandvikens Bataljon har bruksretten. Hyttestyret har som mål å holde hytten åpen for turvandrere mellom kl. 11 og 15 på søndagene utenom skoleferier.

Dugnad og festligheter

- Bergensværet og den utsatte beliggenheten har vært til permanent bekymring og krevet hyppige dugnader gjennom årene, forteller Kjell Lervik. Han har studert hyttens historie og er medlem av hyttestyret.

- Arbeidsbyrden var nok ganske skjevt fordelt. I tidlige møteprotokoller beklages at mange medlemmer helst viste iver for hytten når det var festligheter. Som det var mange av! I en tid da lørdag var arbeidsdag og bil kun var for de velstående, var hytten i hyppig bruk, særlig fra lørdag ettermiddag til søndag, sier han.

Bratte kneiker

Før en turgåer velfortjent kan nyte den praktfulle utsikten pluss en kopp kaffe, te eller buljong, må man forsere flere bratte kneiker. Det må ha vært tunge bører for de som bygget og vedlikeholdt i tidligere tider. For eksempel da 2736 skiferheller til taket ble fraktet opp i 1943. Nå brukes helikopter til tunge løft. Og de siste årene er atkomsten til Sandvikshytten blitt betydelig forbedret, ikke minst etter at det ble montert tretrapper der terrenget er på sitt mest utilgjengelige. I dag fremstår hytten som en velholdt 75-åring som gjennom de siste 20 år har gjennomgått en totalrehabilitering takket være utrettelig dugnadsinnsats av Sansviksguttene.  

Endret vegetasjon

Det har skjedd store forandringene i vegetasjonen på Byfjellene Frem til for om lag hundre år siden var de nesten nakne, som følge av lyngsviing og beiting. Fra omkring 1870 startet omfattende skogplanting over hele Vestlandet. Sandvikshytten fikk 400 furuplanter i gave fra Bergens Skog- og Træplantningsselskap ved åpningen i 1936. I dag er det ved fra denne skogen som gir varme i peisovnen for hustrige besøkende på sure dager.

Men hogsten tjener også et annet formål. Gjengroing må jo unngåes dersom hytten skal leve opp til sitt navn, Utsikten.