Hopp til hovedinnholdet
miljobilde-22-1040x350

Boligmarkedet

Høysesongen for boligsalg er her – men hvor er boligene?

Nå er det høysesong for boligsalg, og etterspørselen etter bruktboliger er stor over hele Vestlandet.

Avdelingsleder Ola Nesse på Eiendomsmegler Vest sitt kontor på Leirvik sier at de aldri har hatt et så lite varelager. Eiendomsmeglerne over hele Vestlandet er enige om at det er et trygt og godt marked for boligsalg nå.


- Salgsmarkedet er veldig bra! Det er tydelig at vi selger mer enn vi får inn, sier Ola Nesse.


Usikkerhet i samfunnet fører til at mange holder tilbake fra å selge. Nesse påpeker også at det er en nedgang i antall boliger tilgjengelig på Finn.no, og at endringer i lovgivning, den pågående krigen og usikkerhet rundt rentenivå kan være faktorer som påvirker dette. Dette har ført til stor frustrasjon blant kjøpere som sliter med å finne passende boliger.


Stor etterspørsel etter eneboliger

For tiden er det lite nybygg, som gjelder både eneboliger, delte boliger og leiligheter. Dette øker presset på bruktbolig, og etterspørselen er for tiden stor. Det er særlig mangel på eneboliger i bruktmarkedet, ifølge Reidar Vik, avdelingsleder på Haugalandet. Derfor er de nåværende boligene av større verdi, og resulterer i et godt marked. 


- Markedet er veldig godt for tiden. For første kvartal i år har prisene gått opp 4,6 % i Haugesund og Karmøy, sier Vik. Etter en lovendring i fjor som innebærer at selgere ikke lenger kan selge boligen "som den er", har mange utsatt boligsalget. Vik påpeker også at mange selgere ønsker å fikse på boligen før de legger den ut for salg. Dermed har tilgangen på boliger blitt utsatt, og kan være en faktor til mangel på eneboliger. 


- Ta tidlig kontakt tidlig med megler, og still spørsmål. Ingen spørsmål er for dumme, sier Vik.


Eiendomsmeglere over hele Vestlandet oppfordrer til salg, til tross for andre usikkerheter i samfunnet. Vik har 24 års erfaring som megler, og har solgt alle typer eiendommer. Han forteller at det er ikke du som styrer dagen som eiendomsmegler, det er dagen som styrer deg. Med god erfaring i markedet, sier han at nå er tiden for å selge – mens hagene er grønne!

miljobilde-27-200x200

Skal du selge bolig?

Hos oss får du er uforpliktende verdivurdering av din bolig hvor vi finner ut hva boligen din er verdt i dagens boligmarked.

Et godt bruktmarked for bolig

På grunn av positive utsikter for energisektoren, opplever Stavanger en stor tilstrømning av mennesker. Med få nybygg tilgjengelig, skapes det et gunstig marked for bruktboliger. Dette fører til en rask og effektiv salgsprosess, sier Andreas Dalmar, salgsleder hos Eiendomsmegler Vest i Stavanger. Han oppmuntrer selgere til å selge nå dersom de planlegger dette. 


- Vi opplever å få svært gode priser i markedet for øyeblikket. De som vurderer å selge, bør gjøre det nå, sier Andreas Dalmar.


Som eiendomsmegler har Dalmar stått i en storm før. En av de største utfordringene han har møtt på var finanskrisen i 2008/2009. Dalmar forteller at det var svært utfordrende å prise boliger til markedet, og at det var få eller ingen på visning. I noen tilfeller opplevde Dalmar at boligen sank ytterligere i verdi, før den var lagt ut for salg. 


- Det var en utfordrende krise som påvirket boligmarkedet drastisk. I dag har vi andre uroligheter i samfunnet, men ikke noe som påvirker de som ønsker å selge bolig, sier Dalmar.

Hvorfor velge oss

Vi gir deg litt mer

stjerne

5-stjerners oppfølging

Vi gir deg 5-stjerners oppfølging gjennom hele reisen, både ved kjøp og salg av bolig. 

Les hvordan
ikon megler

Lokalkjente meglere

Her finner du engasjerte og dyktige meglere som kjenner bolig- og fritidsmarkedet der du bor.

Finn megler
mobil med hus

Fremtidens boligannonsering

En presis og effektiv måte for digital markedsføring av din bolig. 

Les om Zoom

vi hjelper deg

Kontakt oss

telefon

915 05560

Åpent mandag til fredag 08.30–16.00

Ring
søk og hus

Våre kontor

Vi har 27 kontor på Vestlandet, finn ditt lokale kontor.

Finn kontor
Snakke-bobler

Skriv til oss

Har du spørsmål så hjelper vi deg gjerne!

Send e-post